Plastyka brzucha – na czym polega zabieg? Kiedy może być wskazany?
Plastyka brzucha to zabieg, który pozwala poprawić wygląd sylwetki w tej okolicy, ale nie tylko. W niektórych przypadkach pacjenci zgłaszają się na konsultację, aby poprawić jakość swojego codziennego życia, jak również samoocenę i kondycję psychiczną. Operacja plastyczna brzucha jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego należy dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Na czym polega i kto może się na nią zdecydować? Sprawdź!
- Plastyka brzucha – na czym polega?
- Zabieg polegający na usunięciu nadmiaru skóry – dla kogo?
- Abdominoplastyka w znieczuleniu ogólnym. Jak przygotować się do zabiegu?
Plastyka brzucha – na czym polega?
Zabieg plastyki brzucha, czyli inaczej abdominoplastyka, polega na usunięciu nadmiaru skóry w okolicach brzucha przy jednoczesnym zaopatrzeniu rozstępu kresy białej lub przepukliny, jeśli takowa występuje. Można połączyć go również z liposukcją, czyli odessaniem nadmiaru tkanki tłuszczowej, co może dawać jeszcze lepsze efekty.
Co ważne, plastyka brzucha wykonywana jest w kilku podstawowych zakresach. Dany rodzaj abdominoplastyki powinien być odpowiednio dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, jak również jego ogólnego stanu zdrowia. Operacja może trwać od 3 do 5 godzin, w zależności od jej zakresu. Przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.
Najczęściej wykonywanym rodzajem abdominoplastyki jest pełna plastyka powłok brzusznych. Obejmuje ona cięcie, które przebiega tuż pod linią majtek, a dokładnie między kościami biodrowymi. Przedłożone nacięcie pozwala chirurgowi na odpowiednie wyprofilowanie mięśni brzucha przy jednoczesnym usunięciu nadmiaru skóry. W trakcie zabiegu lekarz może również wykonać liposukcję, co ma na celu zwiększenie efektów finalnych – czyli wygładzenie i wyrzeźbienie brzucha. Musisz również liczyć się z tym, że położenie pępka będzie nieco inne niż przed wejściem na salę operacyjną, co działa na korzyści – efekt jest bardziej naturalny.
Mała plastyka brzucha polega z kolei na usunięciu nadmiaru skóry na nieco bardziej ograniczonym obszarze. Chirurg wykonuje mniejsze nacięcie, co może być korzystne zwłaszcza w przypadku pacjentów, u których korekty wymaga jedynie obszar znajdujący się w dolnej części brzucha, poniżej pępka. Podobnie jak w przypadku pełnej abdominoplastyki, nacięcie wykonuje się pod linią majtek z tą różnicą, że poniżej spojenia łonowego. Jest jednak zdecydowanie krótsze. Nadmiar skóry jest usuwany, a mięśnie brzucha modelowane. A co z pępkiem? W wielu przypadkach nie zmienia on swojego położenia.
Pacjenci mogą zdecydować się również na plastykę brzucha “fleur de lis”. W praktyce jest to rodzaj zabiegu, który został stworzony głównie z myślą o osobach po operacji bariatrycznej. U nich często pojawia się duża ilość zbędnej skóry, a to mocno wpływa na efekty kuracji odchudzającej. Podczas procedury dochodzi do poziomego nacięcia całego brzucha, jak również prostopadłego nacięcia, które przebiega aż do środka tułowia. To dodatkowego nacięcie pozwala na pozbycie się większej ilości skóry – nie tylko ze środkowej części brzucha, ale także z jego boków. Co z pępkiem? Ten zostanie przesunięty, co gwarantuje bardziej naturalny efekt.
Chirurg plastyczny może przeprowadzić również plastykę brzucha okrężną. Podobnie jak w przypadku poprzedniej procedury, jest ona polecana pacjentom po operacji bariatrycznej. bardzo dobre efekty zabiegu można uzyskać zwłaszcza u osób, które zrzuciły ponad 40 kg i chcą usunąć ogromną ilość luźnej skóry nie tylko na brzuchu, ale wokół całego tułowia. Obszar zabiegu jest poszerzony o inne partie, takie jak m.in. boki, biodra, a nawet pośladki.
Zabieg polegający na usunięciu nadmiaru skóry – dla kogo?
Dla kogo plastyka brzucha we Wrocławiu, jak również w innych miastach w Polsce? Wskazaniem do zabiegu może być m.in. rozejście się mięśni brzucha po przebytej ciąży lub będące efektem zbyt dużego przyrostu masy ciała. Na abdomino plandekę zgłaszają się również osoby, które posiadają złogi tkanki tłuszczowej na brzuchu, która jest niewrażliwa na inne, bardziej tradycyjne metody ich usuwania, takie jak m.in. uprawianie sportu czy też dieta redukcyjna.
Plastyka brzucha jest także szansą na poprawę wyglądu brzucha dla kobiet, które zmagają się z luźną, zwisającą skórą po ciąży. Ten sam problem bardzo często dotyczy również osób, które schudły wiele kilogramów po operacji bariatrycznej. Pacjentki często zgłaszają się do klinik także ze względu na pojawienie się nieestetycznych rozstępów w okolicy miedzy pępkiem a linią łonową.
Musisz jednak wiedzieć, że aby plastyka brzucha mogła być przeprowadzona, stan pacjenta powinien być przynajmniej dobry. Niezwykle ważne w całym procesie jest także jego zaangażowanie w rekonwalescencję i stosowanie się do zaleceń lekarskich. Często wiąże się to m.in. z koniecznością rzucenia palenia czy też innych używek. Ponadto bardzo istotne jest utrzymanie stabilnej wagi po zabiegu, a także założenie na brzuch elastycznego ucisku.
Abdominoplastyka w znieczuleniu ogólnym. Jak przygotować się do zabiegu?
Pierwszym krokiem do nowego wyglądu brzucha jest konsultacja z chirurgiem plastycznym. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad medyczny i niezbędne badania, w tym np. RTG klatki piersiowej, co pomaga w doborze rodzaju procedury dostosowanej nie tylko do stanu zdrowia, ale również Twoich oczekiwań. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno w trakcie, jak i po zabiegu.