Sekrety skutecznej pielęgnacji cery wrażliwej – jak dbać o delikatną skórę?
Spoglądasz w lustro i widzisz na twarzy zaczerwienienia? A może twoje policzki przeszywa sieć popękanych naczynek? Sporo wskazuje na to, że masz do czynienia z cerą wrażliwą. To najdelikatniejszy typ skóry, który wymaga szczególnej pielęgnacji i ochrony przed czynnikami drażniącymi. Sprawdź, co warto wiedzieć!
Spis treści
Kluczowe punkty
- Do oczyszczania cery wrażliwej należy wybierać łagodne kosmetyki myjące.
- Pielęgnację skóry wrażliwej warto wzbogacić lekkimi, hipoalergicznymi kremami.
- W przypadku cery wrażliwej dobrze jest unikać drażniących czynników zewnętrznych.
- Należy pamiętać o ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Po czym poznać cerę wrażliwą? Charakterystyka
Już sama nazwa tego typu skóry może sugerować, jak dokładnie wygląda cera wrażliwa. Jej głównym znakiem rozpoznawczym są bowiem częste podrażnienia oraz towarzyszące im:
- zaczerwienienie;
- pieczenie;
- swędzenie;
- uczucie napięcia;
- reakcje na czynniki zewnętrzne (zmiany temperatury, wiatr czy nawet kontakt z wodą).
Warto mieć świadomość, że zaczerwienienia mogą występować na całej twarzy lub na określonych obszarach – policzkach, nosie lub czole. W przypadku cery wrażliwej ten objaw często pojawia się nagle i wywołać może go stres, emocje bądź nawet pikantne potrawy!
Osoby z cerą wrażliwą często odczuwają suchość skóry, która może prowadzić do jej nadmiernego napięcia. Twarz może wydawać się szorstka, łuszcząca się lub matowa. To właśnie dlatego tak ważne jest regularne nawilżanie naskórka – nie tylko w przypadku pielęgnacji cery suchej.
W pielęgnacji skóry wrażliwej istotne jest również zwracanie uwagi na wypryski, choć nie są one bezpośrednio związane z problemami trądzikowymi. Podrażnienia sprawiają, że istnieje większe ryzyko wystąpienia zmian skórnych. Oprócz tego osoby, których cera jest wrażliwa, znacznie częściej obserwują u siebie pękające naczynka krwionośne, które tworzą widoczne, czerwone linie.
Cera wrażliwa a czynniki środowiskowe
Bardzo często do wzmożonych zaczerwienień i uczucia napięcia przyczyniają się czynniki zewnętrzne, przez co prowadzą do niepożądanych reakcji skórnych. Na szczęście mamy realny wpływ na ochronę cery wrażliwej. Pielęgnacja powinna obejmować nie tylko dobór kosmetyków, ale także unikanie miejsc i sytuacji sprzyjających zaostrzeniu dyskomfortowych objawów.
Smog, pyły i chemikalia, mogą przenikać przez warstwę ochronną skóry, powodując jej podrażnienia i stany zapalne. Ekstremalne warunki pogodowe także wpływają na pogorszenie stanu cery. Niezbędne jest zatem stosowanie ochrony słonecznej przez cały rok, aby zabezpieczyć twarz przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Oprócz tego skóra wrażliwa może negatywnie reagować na różne chemikalia obecne w środowisku (przykładowo na chlor w wodzie basenowej, detergenty czy kosmetyki o agresywnym składzie).
Wpływ stresu na skórę również nie powinien być przez nas bagatelizowany. Warto zadbać zatem o relaks na świeżym powietrzu, aktywny wypoczynek, sen czy dietę bogatą w antyoksydanty wspierające walkę z wolnymi rodnikami.
Pielęgnacja skóry wrażliwej krok po kroku
Jakie kosmetyki powinny znaleźć się w kosmetyczce osób o cerze wrażliwej? Warto postawić na preparaty o łagodnych, prostych i niekomedogennych składach. Jeśli planujemy przetestować nowy krem, dobrze jest najpierw wykonać próbę uczuleniową, by przekonać się, czy nie podrażnimy naskórka. A jak zadbać o cerę wrażliwą? Pielęgnacja wcale nie powinna być skomplikowana, wystarczy wręcz kilka podstawowych kroków!
- Delikatne oczyszczanie rano przy pomocy lekkiego żelu myjącego.
- Skuteczny demakijaż wieczorem wzmocniony dodatkowym umyciem twarzy.
- Tonizacja naskórka i wyrównanie poziomu pH.
- Aplikacja kremów nawilżających (na dzień lub na noc) i pod oczy.
Codzienny rytuał można wzbogacić regularnym złuszczaniem martwego naskórka 1-2 razy w tygodniu. Należy jednak sięgać wyłącznie po peelingi enzymatyczne, których nie trzeba rozcierać na skórze.
Po peelingu dobrze jest zastosować od razu maskę łagodzącą podrażnienia – warto szukać kosmetyków wzbogaconych aloesem, rumiankiem bądź owsem. Po kilkunastu minutach emulsję należy zmyć dokładnie z twarzy, ponownie zastosować tonik i zaaplikować krem na noc. Pamiętajmy, że indywidualny plan pielęgnacji skóry w każdym przypadku może obejmować stosowanie innych kosmetyków, ale zadbanie o dogłębne oczyszczenie i nawilżenie naskórka to podstawy, których nie warto pomijać.
Czego unikać w przypadku cery wrażliwej?
O ile pielęgnacja cery wrażliwej wydaje się prosta, o tyle lista, czego należy unikać, by chronić skórę przed podrażnieniami, jest niestety znacznie dłuższa. Poznanie zewnętrznych zagrożeń pozwala na szczęście na skuteczną ochronę oraz eliminację nieprzyjemnych reakcji naskórka. Posiadacze i posiadaczki cery wrażliwej powinni mieć jak najrzadszą styczność z:
- silnymi detergentami i agresywnymi substancjami myjącymi (SLS, SLES, sztuczne barwniki i zapachy alkohol w kosmetykach);
- gruboziarnistymi peelingami;
- gorącą wodą do mycia twarzy;
- opalaniem bez odpowiedniej ochrony słonecznej.
W pielęgnacji cery wrażliwej ważne jest stosowanie łagodnych i możliwie bezzapachowych kosmetyków. Należy zwracać również na temperaturę wody, jaką oczyszczamy twarz – idealnie, gdy pozostaje ona przyjemnie lekka. Gdy chcemy osuszyć skórę, przykładajmy delikatnie ręcznik bez mocnego pocierania, ponieważ dzięki temu także zmniejszymy ryzyko podrażnień.
Aby cieszyć się dziś pięknym, nieco ciemniejszym odcieniem skóry, nie musimy na szczęście wystawiać się na ekspozycję promieni słonecznych. Obecnie bezpieczna opalenizna jest na wyciągnięcie ręki – także w przypadku cery wrażliwej. Nie musimy unikać więc tego, co sprawia, że czujemy się pięknie, wystarczy jedynie świadomy i mądry dobór kosmetyków.
Podsumowanie
Skóra wrażliwa – choć dość wymagająca w codziennej pielęgnacji – wcale nie musi dawać się nam dotkliwie we znaki. Jeśli jednak stosujemy się do wszystkich powyżej przedstawionych zasad, a uciążliwe objawy takie jak zaczerwienienia czy wypryski wciąż są obecne, warto udać się na konsultację do dermatologa lub kosmetologa, aby omówić szczegółowo zasady dbania o ten delikatny typ cery.
Chcesz poznać skuteczne sposoby pielęgnacji twarzy? Przeczytaj artykuł Jak Dbać o Skórę Twarzy? Kompleksowy poradnik pielęgnacyjny, gdzie dzielimy się praktycznymi wskazówkami dla każdego!
Najczęściej zadawane pytania na temat cery wrażliwej
Jak często należy oczyszczać cerę wrażliwą?
Cera wrażliwa powinna być oczyszczana dwa razy dziennie. Rano, aby usunąć pot i nadmiar sebum nagromadzony podczas snu, a wieczorem, aby zmyć makijaż, zanieczyszczenia i resztki produktów kosmetycznych.
Czy w przypadku cery wrażliwej można stosować peelingi do twarzy?
Tak, ale należy wybierać delikatne peelingi enzymatyczne lub chemiczne z niskimi stężeniami kwasów.
Jakie składniki włączyć do pielęgnacji cery wrażliwej?
Kremy do cery wrażliwej powinny zawierać składniki łagodzące i nawilżające – aloes, pantenol, kwas hialuronowy, ceramidy, ekstrakt z owsa czy wodę różaną.
Czy cera wrażliwa może reagować na stres?
Tak, stres może wpływać na stan cery wrażliwej, prowadząc do zaczerwienień, wyprysków i podrażnień.
Zainteresować Cię może również:
Pielęgnacja cery tłustej – jak prawidłowo zadbać o ten typ skóry?
Jak pielęgnować cerę dojrzałą, aby zachwycała promiennym wyglądem?
Domowy tonik do twarzy – pomysły na naturalne kosmetyki DIY