Utrata włosów – co jest przyczyną i jak jej zapobiegać?
Przyczyny wypadania włosów bywają różne. Jeśli zauważalne są niepokojące zmiany, trzeba udać się do specjalisty i rozpocząć leczenie. Niekiedy można pobudzić wzrost włosów, zmieniając dietę i sięgając po suplementy. Jak wzmocnić włosy?
Spis treści
Hormonalne przyczyny wypadania włosów
Utrata włosów jest naturalnym procesem. Jeśli dziennie ubywa 100 włosków, nie należy się więc niepokoić. Wypadające włosy na skórze głowy dopiero wtedy stają się problemem, gdy ubywają w dużych ilościach czy też stają się cienkie i kruche. Co może powodować wypadanie włosów? Kiedy organizm jest osłabiony, daje jasny sygnał poprzez osłabione mieszki włosowe. Z wypadaniem włosów dużo wspólnego mają stres, zmęczenie i choroby. Aby móc podjąć działania odwracające proces, trzeba ustalić przyczyny wypadania włosów.
Warto zapoznać się z tematem: wypadanie włosów a hormony, ponieważ za wzrost, objętość i kondycję włosów odpowiadają związki organiczne wytwarzane w organizmie. Ich głównym zadaniem jest regulowanie i koordynowanie procesów chemicznych w tkankach i komórkach. Hormony odpowiedzialne za wzrost włosów to: tyroksyna, estrogeny, progesteron i dihydrotestosteron. Jeśli ich zawartość w organizmie zostaje zaburzona, dochodzi do osłabienia, a nawet utraty włosów. U kobiet problemem są: nadczynność i niedoczynność tarczycy; menopauza oraz połóg. Z kolei mężczyzn pojawia się nadmiar pochodnej testosteronu (DHT), co prowadzi do jego powolnego zaniku.
Czy łojotokowe zapalenie skóry głowy ma wpływ na nadmierne wypadanie włosów?
Łojotokowe zapalenie skóry głowy może powodować wypadanie włosów, ponieważ dochodzi do zapalenia skóry głowy i nadprodukcji łoju. Zapalenie i nadmierna ilość łoju prowadzą do podrażnienia mieszków włosowych, co może osłabiać włosy i przyczyniać się do ich wypadania. ŁZS wymaga leczenia, by nie doszło do przewlekłego zapalenia skóry, co w efekcie może pogorszyć kondycję włosów i wpłynąć na nadmierne ich wypadanie. Ważne jest, aby odpowiednio dbać o skórę głowy oraz stosować odpowiednią kurację, aby zmniejszyć objawy dolegliwości i ograniczyć problemy z włosami.
Częściowa utrata włosów następuje przez łysienie plackowate, chorobę autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe. Na skórze głowy występują okrągłe lub owalne obszary, pozbawione mieszków. Do utraty włosów dochodzi nagle i nie są do końca znane powody tego schorzenia. Za najczęstsze przyczyny wypadania włosów uznaje się czynniki genetyczne, stres, tarczycę, bielactwo czy cukrzycę typu 1 oraz infekcje wirusowe. Łysienie plackowate może minąć samoistnie, ale nie warto czekać, lecz podjąć leczenie, by wzrost włosów nastąpił jak najszybciej. Łysienie obniża jakość życia, ponieważ wpływa na niską samoocenę pacjenta.
Utrata włosów może być również spowodowana przez łysienie androgenowe. Choroba jest wywołana wrażliwością mieszków włosowych na dihydrotestosteron, hormon powstający z testosteronu. W wyniku tego procesu kosmyki stają się coraz cieńsze, krótsze i słabsze, aż w końcu zostaje zatrzymany wzrost włosów. Łysienie androgenowe jest schorzeniem postępującym, dlatego warto je leczyć, aby spowolnić lub zahamować proces utraty włosów. Terapia może poprawić kondycję mieszków włosowych, ale nie jest w stanie całkowicie wyleczyć schorzenia. Nie zawsze jednak to zaburzenia hormonalne czy choroby powodują wypadanie włosów. Jeśli odpowiedzialna jest genetyka, wszelkie metody walki z nadmierną utratą włosów są nieskuteczne i rozwiązaniem staje się przeszczep włosów.
Zła dieta a wypadanie włosów
Do utraty włosów dochodzi z przyczyn genetycznych, schorzeń, stresu i zmęczenia. Z wypadaniem włosów wiele wspólnego ma również zła dieta. Jedzenie, w którym brakuje odpowiedniej ilości witamin, składników odżywczych i błonnika, negatywnie wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, kości, skórę, włosy i paznokcie. Chcąc wzmocnić mieszki włosowe, warto sięgnąć po formułę kerabione shots, która pomaga zachować w dobrym zdrowiu również paznokcie. Produkt zawiera: borówkę czarną, pokrzywę zwyczajną, ekstrakt z żeń-szenia, witaminę B6, biotynę, miedź, selen, cynk oraz kwas hialuronowy i pantotenowy.
Warto jednak zadbać, by w codziennej diecie znalazły się składniki odżywcze, dzięki którym nie tylko włosy i paznokcie, będą zawsze w dobrej formie, ale także cały organizm. Poza zdrowym jedzeniem istotna dla włosów jest pielęgnacja, ponieważ pozwala utrzymać je w dobrej kondycji. Warto stosować żółtka, ziołowe napary i różne płukanki. Istotne jest także używanie szamponu pozbawionego szkodliwych substancji, m.in.: siarczanów, parabenów, silikonów.
Podsumowanie: Jak zapobiec wypadaniu włosów?
Utrata włosów następuje z przyczyn chorobowych, zaburzeń hormonalnych lub genetyki. Odbudowę mieszków włosowych należy rozpocząć od wizyty u specjalisty. Jeśli lekarz stwierdzi łysienie androgenowe, terapia może jedynie spowolnić proces. Często jednak problem wynika z niewłaściwego odżywiania, dlatego koniecznością jest zadbanie, by w diecie znajdowały się witaminy, minerały oraz inne składniki, niezbędne dla organizmu. Wsparciem jest również suplementacja.